STRONA GŁÓWNAT3UG-PLT3UG-PL 03 (2010/11)Relacja ze spotkania

 

T3UG-PL po raz trzeci

21 listopada 2010 w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie polskich entuzjastów TYPO3 i tym razem już chyba nikt nie miał wątpliwości, że wszystko wypali jak należy. I wypaliło, choć nie bez przeszkód, niestety na kilka dni przed spotkaniem ze względów technicznych uległa zmiana lokalizacji, na szczęście jednak żaden z uczestników nie ucierpiał z tego powodu i wszyscy chętni dotarli bez problemów na nowe miejsce zbiórki.

TYPO3 wants you!

Tegoroczną konferencję rozpoczęliśmy od przedstawienia dwóch nowych członków naszej Społeczności, Dawida Pacholczyka i Tomka Krawczyka. Obu panów znacie od lat z aktywnego uczestnictwa na forum oraz z udziału w poprzednich spotkaniach T3UG-PL. W tym roku dołączyli oni do naszego grona z nowymi pomysłami i werwą. Wprowadzony przy tej okazji harmonogram stałych spotkań członków T3UG-PL już przynosi pierwsze owoce. Obaj panowie mają swoje ciekawe pomysły na dalszy rozwój społeczności, podczas ostatniego spotkania ustaliśmy między innymi plan przeniesienia naszych serwisów na nowsze serwery oraz ich reorganizacji. Powstało również kilka koncepcji mających na celu rozwój polskiej dokumentacji użytkownika, co przysłuży się nie tylko Wam – doświadczonym wdrożeniowcom, ale również Waszym klientom, czyli wszystkim tym, dla których budujecie serwisy.

W tym miejscu swoisty apel, TYPO3 Społeczność Polska nie jest partią polityczną, nie przyjmujemy nowych członków wg klucza ani nie wyrzucamy (a może zwłaszcza nie wyrzucamy) ludzi ze względu na osobiste animozje. Społeczność Polska to kilkuset ludzi bywających mniej lub bardziej aktywnie na forum oraz drugie tyle działających w cieniu a wszyscy reprezentowani przez naszą piątkę.

Jeśli jesteś jednym z anonimowych Typistów polskich a masz doświadczenie i pasję by rozwijać polskie wsparcie dla TYPO3 dołącz do nas! Poszukujemy tłumaczy z języka angielskiego do lokalizacji rozszerzeń, lektorów, którzy pomogą wykonać polską dokumentację video oraz wszystkich entuzjastów, którzy mogą wnieść swoje ciekawe pomysły. Jeśli uważasz, że nie znasz TYPO3 w stopniu biegłym a masz koncepcję na rozwój polskiego wsparcia nie poddawaj się. Powiedz nam co chcesz zrobić a wspólnymi siłami opracujemy to zagadnienie. Wszakże TYPO3 słynie z wysokiego poziomu zaawansowania, niewiele jest osób na świecie znających go od dechy do dechy, współpracując przy polskim wsparciu możesz dowiedzieć się wielu nowych rzeczy, skorzystać z pomocy bardziej doświadczonych Typistów oraz zyskać prestiż! Zapraszamy do współpracy!

Prezentacje

Jak co roku kluczowym elementem spotkania były prezentacje uczestników dotyczące rozwiązań technicznych i nowinek w TYPO3.

caretaker

Na początek Marek Krawczyk z CMS-Partner.pl przedstawił zalety korzystania z rozszerzenia caretaker służącego do kontroli stanu technicznego wielu wdrożeń TYPO3. To stosunkowo nowe rozszerzenie, pozwala z jednego komputera cyklicznie sprawdzać wiele kluczowych parametrów na wielu wdrożeniach TYPO3 naraz. Dzięki temu nie musimy się logować co jakiś czas do wszystkich serwisów objętych wsparciem, żeby sprawdzić, czy np. któreś z zainstalowanych tam rozszerzeń nie zostało zgłoszone przez Security Team jako krytycznie niebezpieczne albo czy nie założono tam konta administratora ze skrajnie banalnym hasłem narażającym serwis na chuligańskie ataki z zewnątrz. Najważniejsze jest jednak to, że cały system działa po wyzwoleniu z cron'a zatem opieka nad dowolną ilością wdrożeń ogranicza się wyłącznie do przejrzenia logów przy porannej kawie (oraz oczywiście na szybkiej reakcji w razie wykrycia problemów :) )

Praca grupowa

Krystian Szymukowicz z CMS-Partner.pl zaprezentował różne modele współpracy programistów podczas implementacji zaawansowanych wdrożeń TYPO3 i/lub rozszerzeń. Wielu z nas współpracuje ze sobą zdalnie znajdując się wieleset kilometrów od siebie oraz pracujących w zróżnicowanych przedziałach czasowych dlatego nie zawsze rozwój oprogramowania na jednym serwerze jest najbardziej optymalny. Krystian omówił zalety i wady poszczególnych sposobów przepływu kodu. Jako optymalne sugeruje tworzenie lokalnych reprezentacji projektu przez każdego programistę przy nim pracującego a następnie scalanie wyników pracy na wspólnym serwerze dev jeszcze przed wysłaniem całości na serwer produkcyjny. Ten sposób pozwala na solidny beta testing i debbuging projektu zarówno podczas tworzenia jego elementów przez indywidualnych developerów jak również globalnie – przed oficjalną publikacją.

W trakcie prezentacji swoje metody organizacji pracy przedstawili również inni uczestnicy, dzięki czemu paleta rozwiązań rozszerzyła się znacznie. Z całą pewnością wybór modelu zależny jest od wielu czynników począwszy od stopnia komplikacji konfiguracji serwerów na wygodzie debbugwania lokalnego skończywszy zatem podjęcie tak ważnej decyzji powinno być każdorazowo zaplanowane jako jeden z punktów kluczowych podczas rozpoczynania projektu.

DirectSSO

Artur Cichosz z Quintinity Interactive omówił zasady oraz zalet z korzystania z systemów pojedynczego logowania – Single Sign On.

Większość z nas posiada różnego typu konta użytkownika w wielu różnych portalach, sieciach, na forach, etc. Co więcej już nawet serwisy internetowe wielu firm i instytucji są zbiorem kilku niezależnych systemów internetowych, przez co konieczne jest każdorazowe tworzenie nowego konta i wprowadzanie tych samych danych nawet w serwisach od siebie zależnych. W przypadku zmiany danych kontaktowych lub np. konieczności zmiany hasła, ponownie konieczne jest przypominanie sobie, gdzie jeszcze jesteśmy zarejestrowani w celu przeprowadzenia edycji danych. W tym miejscu na pomoc przychodzi wspomniany już model SSO pozwalający na ujednoliconą autentykację oraz autoryzację użytkownika na przestrzeni wielu różnych rozwiązań. Paradoksalnie poprzez zmianę wielu (najczęściej identycznych) haseł do wielu portali na jedno – wspólne, zwiększasz bezpieczeństwo swoich kont, jako, że łatwiej Ci po prostu zmienić hasło co jakiś czas w jednym miejscu oraz zadbać o jego wysoki poziom komplikacji. Nie musisz tworzyć zapisków ani własnych kluczy logicznych podczas wymyślania nowych haseł dla 20 serwisów, bo używasz tylko jednego – tylko Tobie znanego. Obecnie, wykorzystując TYPO3 i dostępne rozszerzenia możesz również oferować użytkownikom swoich wdrożeń rozwiązania znane z technologii takich jak OpenID, FacebookConnect, LDAP, etc.

Extbase & Fluid

Na zakończenie Dawid Pacholczyk przedstawił nowy sposób programowania rozszerzeń, który implementowany jest od pewnego czasu do nadchodzącej wersji TYPO3 ver. 5. Extbase oraz Fluid zostały backportowane do TYPO3 ver. 4.4.x jakiś czas temu i choć ich obsługa nie jest pełna pozwala już teraz zapoznać się ze standardami, które za jakiś czas staną się oficjalne. Extbase jest zamiennikiem znanego wszystkim programistom TYPO3 pi_base'a i charakteryzuje się tym, że spełnia wymogi modelu programistycznego MVC. O zaletach i wadach stosowania MVC dość już powiedziano i napisano już chyba wszystko na forach programistycznych, każda wyszukiwarka wyrzuci wiele stron poświęconych temu tematowi zatem nie ma sensu rozpatrywać w tym miejscu.

Fluid jest nowatorskim systemem szablonowania rozszerzeń współpracującym ściśle z Extbase'm. W tym systemie do dyspozycji mamy nie tylko sztandarową parę znaczników marks + subparts, ale możemy wprowadzać bardziej interaktywne elementy takie jak iteracje czy warunki. Poprzez wprowadzenie tylko nieco bardziej skomplikowanego kodu szablonu znacznie odciążamy samo rozszerzenie, jako, że wiele operacji obecnie ogranicza się do przekazania prostej tablicy z wynikami do Fluida. Brzmi strasznie? A nie jest straszne! Choć backport Fluida podobnie jak Extbase'a jest niepełen, już teraz można zrozumieć zasadę jego działania, myślę, że developerzy znający np. system szablonowania PHP smarty szybko pojmą i docenią ten nowy mechanizm.

After Party

By tradycji stało się za dość również w tym roku po konferencji odbyło się spotkanie członków TYPO3 NightCrew, tym razem ugościł nas Pan Maciej z Cafe Grill Bar na Nowym Świecie i była to bardzo miła gościna! Co tu dużo mówić, słowa nie oddadzą, są zdjęcia, zdjęcia również nie oddadzą!

Nie dowiesz się jak było jeśli nie weźmiesz udziału :)

Osoby, które uczestniczyły w spotkaniu otrzymują oficjalnie tytuł TYPO3 NightCrew Member Class 3

Do zobaczenia za rok!

Co nowego w TYPO3 ver. 4.5

Na zakończenie Krystian Szymukowicz zaprezentował i omówił nowe elementy wdrożone w zbliżającej się wersji TYPO3 - 4.5. Jak to zwykle bywa nowy branch poza stabilizacją i zabezpieczeniem kodu przynosi nowe, niejednokrotnie rewolucyjne rozwiązania. Tym razem chyba na największą uwagę zasługuje dodana możliwość edycji układu modułu Strona w BackEnd'zie dla poszczególnych obszarów drzewa.

Możesz już sam testować wersję 4.5 oraz uczestniczyć w procesie jej publikacji poprzez zgłaszanie znalezionych bugów.

Oficjalna informacja o publikacji TYPO3 ver. 4.5beta1

 

Podziękowania

Organizatorzy spotkania pragną gorąco podziękować sponsorom za wsparcie finansowe oraz merytoryczne wydarzenia a także wszystkim uczestnikom. Było klawo :)

 

Relację ze spotkania przygotował Marcus "Biesior" Biesioroff

SPONSOR GŁÓWNY

EVO BUDUJEMY INTERAKTYWNE RELACJE
http://www.evo.pl

 


Sponsorzy

Quintinity Interactive
http://www.quintinity.de/