STRONA GŁÓWNAO TYPO3Licencja

 

Licencja i cena

TYPO3 oparty jest na licencji GNU GPL i  jest dostępny bez opłat.

Ceny porównywalnych do TYPO3 komercyjnych systemów CMS zaczynają się - w najprostszych wersjach - od kilku tysięcy dolarów i nie obejmują zazwyczaj wdrożenia, za które należy zapłacić oddzielnie. W przypadku TYPO3 koszt systemu to tylko koszt wdrożenia.

Istnieją tylko dwie możliwości! Bardzo drogo albo za darmo!

Przy wyborze systemu CMS jedym z podstawowych kryteriów powinna być dostępność firm, które zajmują się wdrażaniem danego systemu CMS.

Kryterium to spełniają:

  1. Drogie systemy CMS znanych firm np. RedDot Hummingbirda, Bitrix Oracle.
  2. Darmowe systemy CMS oparte na licencji Wolnego Oprogramowania. (np. TYPO3, ezPublish)

Wokół dwóch powyższych rozwiązań skupionych jest wiele firm wdrożeniowych. Jest to sytuacja korzystna dla firmy inwestującej w system CMS.

Najgorszym z możliwych wyborem jest natomiast zainwestowanie w autorski system CMS, gdzie jedynym wdrożeniowcem jest firma, która ten system stworzyła.

CMS autorski - tylko jedna firma jest wdrożeniowcem

Zakupując CMS autorski skazujemy się na relację monopolista - klient. Przy późniejszych zmianach systemu CMS mamy bardzo niewygodną pozycję jeżeli chodzi o negocjację ceny, dlatego, że rozbudowy systemu (w rozsądnej cenie) może dokonać tylko firma, u której zakupiliśmy system CMS! W bardzo trudnej sytuacji stawia nas również możliwość bankructwa firmy, która dostarczyła nam autorski system CMS.