STRONA GŁÓWNAO TYPO3

Co to jest TYPO3?

TYPO3 jest systemem do zarządzania firmowymi witrynami internetowymi i intranetowymi (ECMS - Enterprise Content Management System). TYPO3 to system elastyczny, łatwo rozszerzalny, posiadający zestaw gotowych do użycia interfejsów, funkcji i modułów.

Referencje

TYPO3 to w pełni profesjonalny system, któremu zaufało wiele agencji interaktywnych i ich klientów. Wśród znanych firm, które używają systemu TYPO3 znajdziemy takie nazwy jak MAN, Epson, Konica-Minolta, Volkswagen, UNESCO, 3M, New York Times, First American Bank.

W Polsce z tego systemu korzystają lub korzystali min.: KFC, Pizza Hut, Castorama Polska, n- telewizja nowej generacji, UNESCO Polska, magazyny Gala, Naj, Claudia, Focus, National Geographic Polska.

Społeczność

Społeczność deweloperów i miłośników TYPO3 ma okazję uczestniczyć w trzech dorocznych spotkaniach. Od 2003 roku ponad 100 osób spotyka się na T3BOARD - spotkaniu integracyjnym z tematem przewodnim jazda na snowbordzie. Wszystkie miejsca rezerwowane są w ciągu kilku dni. Od 2005 roku około 500 osób uczestniczy w T3CON - konferencji, która ma na celu kojarzyć firmy wdrożeniowe z klientami oraz poszerzać znajomość systemu TYPO3 wśród kadry menadżerskiej firm. Od 2006 roku programiści TYPO3 mają swoje własne spotkanie T3DD - TYPO3 Developers Days, które gromadzi ponad 150 osób.

Historia i przyszłość

Prace nad systemu TYPO3 zapoczątkował Kasper Skårhøj. W 2000 roku udostępnił on system na otwartej licencji GNU GPL. Od tamtego momentu system cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem - wspiera go coraz więcej firm i niezależnych programistów. 

W listopadzie 2004 roku w Szwajcarii powstało stowarzyszenie TYPO3 Association. Założenie stowarzyszenia i ustanowienie płatnego członkostwa pozwoliło stworzyć solidne, stałe źródło funduszy na rozwój TYPO3. W 2014 roku stowarzyszenie miało 764 członków (419 Bronz, 248 Silver, 87 Gold oraz 11 Platinum). Zebrane pieniądze przeznaczane są na cele ustalane przez TYPO3 Association na walnych zebraniach.

Obecnie prace nad systemem prowadzone są przez dwa niezależne zespoły programistów. Pierwszy z nich kontynuuje prace nad wersjami 6.x, zaś drugi jest w trakcie tworzenia zupełnie nowej wersji systemu o nazwie Neos bazujący na frameworku Flow