STRONA GŁÓWNAAktualności

 
19 grudzień 2014

TYPO3 CMS 6.2 LTS czyli o tym, dlaczego migracja ma sens?

Zainwestowałeś wiele czasu i energii w rozwój firmowej strony w TYPO3? Z pewnością zawiera ona wiele unikatowych cech i funkcjonalności wdrożonych specjalnie dla Twoich produktów i usług. Na razie strona działa poprawnie, Twoi edytorzy znają system i wiedzą, jak go używać, więc wydaje się, że nie ma potrzeby nic zmieniać. Jednak tu i tam możesz natknąć się na opinie mówiące o tym, że powinieneś jak najszybciej przejść na wersję TYPO3 6.2. LTS. Warto zadać sobie pytanie: Dlaczego? Poniżej znajdziesz syntezę najważniejszych funkcjonalności nowej wersji TYPO3 oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące migracji.

 
TYPO3 CMS 6.2 LTS

Obecna wersja TYPO3 wypuszczona wiosną 2014 roku zdezaktualizuje poprzednią wersję LTS (4.5.) do końca kwietnia 2015 roku. W praktyce oznacza to, że po tym terminie Twój CMS nie będzie już wspierany. LTS (long-term support) to taka wersja, która otrzymuje pełne wsparcie w kwestii bezpieczeństwa, aktualizacji i naprawy ewentualnych błędów przez minimum trzy lata. Dla porównania okres wsparcia dla wersji bez oznaczenia LTS wynosi o połowę mniej, tzn. od roku do półtora. Warto zaznaczyć, że począwszy od kolejnej aktualizacji, TYPO3 przejdzie na system wypuszczania mniejszych updatów co kilka tygodni i częstszych wersji LTS. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj

Co nowego w wersji 6.2.?
(szczegółowe omówienie wszystkich innowacji)

Największe zmiany dokonały się w technologii i strukturze TYPO3 core. Na przykład backend wygląda bardzo podobnie to tego z wersji 4.5. Dlatego też edytorzy zazwyczaj bardzo łatwo przyzwyczajają się do nowej wersji, jeśli w ogóle zauważą jakąś zmianę.

Podsumowanie największych innowacji:

- Wykorzystanie najnowszych technologii, takich jak PHP 5.4. i MySQL 5.5,
- optymalizacja frontendu i backendu,
- wykorzystanie nowych technologii webowych (HTML5 i CSS3),
- zmodernizowanie i sprawdzenie przestarzałych części TYPO3 core,
- zwiększenie użyteczności backendu poprzez wprowadzenie edycji zawartości (opcja drag&drop),
- ulepszenie workflow i modułu zarządzania,
- lepsza ochrona przeciw atakom hakerów,
- zarządzanie mediami poprzez FAL (File Abstraction Layer).

Czy upgrade naprawdę robi różnicę?


Na początku ustalmy, że zawsze warto aktualizować oprogramowanie. Każdy sprzedawca wypuszcza co jakiś czas aktualizacje po to, żeby wyeliminować luki w bezpieczeństwie, naprawić błędy i ulepszyć poszczególne funkcjonalności.

Bezpieczeństwo

Jak już wcześniej zostało wspomniane, wersja 4.5. straci wsparcie z końcem kwietnia 2015 roku. Oznacza to, że po tym terminie, jeśli pojawi się jakakolwiek luka w bezpieczeństwie albo inny problem, nie ma już żadnej pewności, że zostanie on naprawiony. W efekcie Twój system będzie narażony na ogromne ryzyko, takie jak nieautoryzowane wejście na Twój serwer, ataki hakerów czy inne nadużycia. Faktem jest zatem, że wersja 6.2. jest z pewnością o wiele bezpieczniejsza i pewna niż starsze wersje TYPO3.

Plany na przyszłość

TYPO3 jest ściśle związane z PHP, MySQL i JavaScript, więc jego aktualizacje zależą od nowych wersji tych produktów i są konieczne, ponieważ muszą być z nimi kompatybilne.

Czynniki ryzyka i dodatkowe koszty


1. DAM nie działa z wersją 6.2.

DAM jest rozszerzeniem TYPO3 pozwalającym zarządzać takimi zasobami, jak obrazy i dokumenty oraz je edytować. Niestety to rozszerzenie nie działa z wersją 6.2. Jest jednak ku temu powód. Nowa wersja TYPO3 posiada teraz własny wbudowany system do zarządzania tego rodzaju zasobami w postaci File Abstraction Layer (FAL). Co prawda FAL nie jest bezpośrednim następcą DAM, ale dostarczono potrzebnych narzędzi do migracji z DAM do FAL.

2. Spraw, żeby Twoje rozszerzenia działały

Jedną z wielu zalet TYPO3 jest duża liczba bezpłatnych rozszerzeń, które mogą być dostosowywane do Twoich potrzeb. Jednak w przypadku nowej wersji systemu trzeba je odpowiednio zaadaptować, żeby wciąż działały. W przypadku najczęściej używanych rozszerzeń zostało to już wykonane. Nie wszystkie jednak udało się przerobić, szczególnie zaś te mniej popularne lub wdrożone specjalnie na Twoje potrzeby. Dlatego też będą one wymagały od Ciebie dodatkowej pracy. Jak widać aktualizacja do TYPO3 6.2. to nie tylko instalacja nowej wersji, ale w wielu przypadkach także przywracanie kompatybilności rozszerzeniom, co może okazać się czynnikiem generującym największe koszty.


Jeśli uznasz, że aktualizacja nie jest najlepszą decyzją w Twoim przypadku, warto rozważyć wznowienie strony przy użyciu nowego CMSa - TYPO3 Neos, który może być bardzo korzystną alternatywą. Sprawdź to tutaj!

Czy naprawdę muszę przechodzić na nową wersję już teraz?


Oczywiście, nic nie musisz. Jednak warto być świadomym, że mogą pojawić się dodatkowe koszty, jeśli zdecydujesz się trzymać jednej z wcześniejszych wersji i dokonać aktualizacji później, ponieważ prawie na pewno będzie to wymagało etapu pośredniego, jakim jest właśnie wersja 6.2. Poza tym, starsze wersje niepotrzebnie podrażają Twoje wydatki. Największym zagrożeniem są jednak luki w bezpieczeństwie, które pojawią się po zakończeniu okresu wsparcia i uczynią Twój system podatnym na ataki z zewnątrz.

Czy mam jakąś alternatywę?

Pytanie powinno raczej brzmieć: Czy powinieneś powstrzymać się od aktualizacji? Jeżeli Twoja firma pracuje tylko na jednej konkretnej wersji przeglądarki, powinieneś przed aktualizacją sprawdzić, czy będzie ona działać z nową wersją CMSa. Jeżeli nie, powinieneś utrzymać starszą wersję. Pamiętaj jednak, że im starszą wersję posiadasz, tym droższe będzie jej utrzymanie.

Czy mogę pominąć TYPO3 6.2. i poczekać na kolejną wersję LTS?

Jeżeli chcesz pracować w TYPO3 w przyszłości, nie możesz pominąć wersji 6.2. Aktualizacja z jednej wersji LTS do kolejnej powinna odbywać się jak najłagodniej, aby utrzymać standardy i stabilność systemu. Jeśli nastąpi potrzeba znaczącej aktualizacji, wszystko może się niepotrzebnie skomplikować, co łączy się oczywiście bezpośrednio ze wzrostem kosztów.

Jak drogi jest update do wersji 6.2.?

Nowa wersja w sensie technicznym zmieniła się bardzo znacząco, dlatego musisz przeanalizować wszystkie aspekty Twojego istniejącego systemu, żeby oszacować, ile pracy będzie wymagała migracja do nowej wersji. Oczywiście będzie to droższe niż z wersji 4.5. do 4.6., ale z pewnością warte zachodu. Pomyśl o tym, jak o konserwacji sprzętu: inwestujesz w trzyletni okres gwarancji, w którym będziesz miał pewność, że ktoś zajmie się wszystkimi problemami związanymi z Twoim oprogramowaniem.

Podsumowanie

TYPO3 CMS dostarczyło nowej, stabilnej wersji LTS. System jest całkowicie zaktualizowany i gotowy na wszelkie zmiany, które przyniesie przyszłość. Nie wspominając o ponad 2000 błędów, które zostały naprawione. Wygląda na to, że aktualizacja do najnowszej wersji ma sens pod każdym względem. Jeśli zdecydujesz się na migrację, z pewnością zostaniesz nagrodzony w przyszłości, kiedy zamiast inwestować pieniądze w naprawę błędów, będziesz mógł rozwijać swój system i implementować kolejne rozszerzenia czy ulepszenia. To się nazywa czysta aktualizacja.

 

Niniejszy tekst powstał w oparciu o ten artykuł.
<- Back to: Aktualności